טיפול זוגי

אתם כבר מותשים, ניסיתם אין ספור פעמים לדבר והגעתם למבוי סתום, אתם מוצאים את עצמכם מתגעגעים לימים שהכל נראה טוב נפלא ומבטיח, ולא מבינים מה השתבש, מרגישים "תקועים" כואבים, מתוסכלים, לא רוצים להפרד אבל גם לא יודעים איך להמשיך הלאה, אתם שוקלים ייעוץ/טיפול זוגי, ותוהים האם אתם מתאימים לזה, איך זה יעזור לכם, מה לצפות מטיפול ואיך זה עובד…

מתי ולמה לפנות לייעוץ/טיפול זוגי ?
בד"כ אנשים פונים לטיפול כאשר ניסו להתמודד עם "הבעיה" בצורות שונות, לרב ע"י דפוס חוזר שהם מכירים. השימוש באותם כלים מוכרים שלא מביאים לפתרון הם בבחינת "עוד מאותו דבר", התמודדות שלעתים מחריפה את המצב ככל שהזמן עובר ולא נמצא פתרון. אי טיפול בבעיה בזמן עלול להביא להרס היחסים, לדכאון, חרדה, או תיפקוד לקוי שהם תוצאה של מתח וקונפליקט לא פתור מתמשך.

מהם הסיבות השכיחות למשבר?
זוגות רבים נקלעים למבוי סתום, בגלל בעיות בתקשורת, מאבקי כח, פערים בתפיסות עולם ואופן התמודדות שונה בניהול קונפליקט, קושי בניהול משא ומתן ,אי הסכמה בסוגיות של חינוך הילדים, קשרים עם המשפחה המורחבת, כספים ועוד. צרכים שונים הקשורים למגע, קרבה, אינטימיות,  חופש, קבלה ונתינה, תשומת לב, שיתוף ושותפות, חלוקת תפקידים ואחריות משותפת.
לעתים הקשיים נובעים מתכונות אופי שונות, ממשבר אמון עקב בגידה, או סתם שיעמום אחרי שנים של שגרה. לצד אלה מצבי חיים כמו לידת ילד , גידול ילד עם צרכים מיוחדים, מחלה של אחד מבני המשפחה, פיטורין מעבודה, מעבר דירה, אף הם יכולים לחולל משבר ולהציף רגשות קשים לא מוכרים.

מה אפשר לצפות מטיפול זוגי ?
מטרת הטיפול היא לחולל שינוי חיובי ולהביא את המערכת הזוגית שהתערערה לאיזון שמתאים לבני הזוג. טיפול זוגי טוב, יודע לאתר את מקור "הרעש" ולא רק את הסימפומים שלו, כלומר זיהוי מקור הבעיה ולא ביטוייה השונים בחיי הזוג.
העבודה הקלינית כרוכה בהיכרות מעמיקה יותר של כל אחד מבני הזוג והתוודעות לעולמו הנפשי וההסטוריה האישית והמשפחתית שלו. תהליך זה חושף את נקודות החוזק ואת החלקים הפגיעים והפצועים אותם מביאים בני הזוג לקשר. התובנות שעולות מתוך ההתבוננות הזו שלא היתה נגישה קודם לכן לבני הזוג, מייצרת ראייה חדשה , שמלווה בהתקרבות, אמפטיה, הבנה , ורצון להיות שם אחד בשביל השני, כמו גם יכולת להכיל את השונות ולקבלה.

המסע הזוגי המשותף מעלה הרבה מאד רגש המסייע לזוג להתחבר מחדש זה לזו ממקום של חוזק אהבה כבוד ומחויבות רגשית. לצד השינוי התפישתי והרגשי, בא גם שינוי בדפוסי ההתנהגות , שימוש בכלים בונים יותר להתמודדות עם קונפליקט, ויכולת לקיים דיאלוג אמיתי גלוי ישיר וכן.
כאשר בני הזוג חשים שהמשבר הגיע לסיומו, והם יכולים לחזור לחיים תקינים שיש בהם חברות ובטחון בקשר, זה הזמן לסיים את הטיפול כשהם יוצאים מצוידים בכלים שרכשו , ולהשתמש בהם ללא צורך בתיווך.

שיטות הטיפול
הנני בוגרת מכון "שינוי" במסלול התלת שנתי בפסיכותרפיה זוגית ומשפחתית בגישה אינטגרטיבית. היא כוללת בתוכה  את הגישה הדינמית, קוגנטיבית התנהגותית, נרטיבית ומערכתית. לפי גישה זו אין דרך אחת לטפל באנשים, ויש להתאים לכל אחד את מה שעובד בשבילו. כמו כן אפשר לעשות שימוש בגישות שונות במהלך הטיפול. מלבד ההכשרה וההסמכה שלי לטיפול, עברתי השתלמויות רבות שהעשירו את ארגז הכלים שלי, וגם בכלים אלה אני עושה שימוש בעת הצורך.

הצלחת הטיפול
טיפול מוצלח מתחיל בתחושה של חיבור טוב למטפל, אמון והרגשה שאפשר לסמוך על המטפל שיסייע לזוג להבריא את הקשר. אולם , לצד זאת, יש חשיבות גדולה ומכרעת לרצינות ולמחויבות של הזוג להרתם לעבודה מאומצת .

השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם

שינוי גודל גופנים