פחד מחתונה

עבור רבים מאיתנו, מבלי להיכנס כרגע להבדלים מגדריים, מהווה החתונה סוג של "פסגה" בחיים, מעין הגשמה של כמיהות ופנטזיות אישיות, ושל מוסכמות תרבויות וחברתיות, כאשר באופק מסתמנים גם ילדים וחיי משפחה. מאידך, עבור אחרים החתונה אינה בגדר הגשמה של חלום ואידיאל אלא יותר בגדר "משהו שצריך לעשות אותו וזהו". ולא פעם, אצל אנשים רבים, החתונה גם מעוררת פחדים המובילים להסתייגויות, דחיות, קושי להתחייב על תאריך או לומר כן, דבר היוצר מועקה גדולה אצל הצד השני ולעיתים אף מאיים על המשך הקשר.

למה זה קורה?

פחד מחתונה הוא תופעה נפוצה למדי ויכולות להיות לה סיבות רבות, אותן חשוב לברר ועליהן לדבר, כאשר במידת הצורך כדאי להסתייע ביועצת זוגית מנוסה. כך לדוגמא, החתונה עשויה להיתפס במידה רבה כעול על החופש והאינדיבידואליות, כהגבלה של יכולת הבחירה מבחינות שונות וכהגדלת התלות ההדדית, וישנם אנשים לא מעטים שעבורם מדובר באיום. אכן, בחברה המקדשת את חופש הפרט והאפשרויות, ביצוע בחירה ב- "אפשרות" אחת באה על חשבון אחרות (לאו דווקא בני זוג אחרים אלא אפשרויות של מגורים וקריירה, של טיולים לחו"ל וכדומה). דברים אלו ניכרים במיוחד אצל אנשים המתקשים נפשית לעשות מהלך של התבגרות, של עזיבת עולם הילדות הנצחית ומעבר אל עולם מכביד לכאורה של אחריות ומטלות, אשר החתונה מסמלת אותו.

יש לציין כי החתונה אינה רק בחירה אישית, אלא יש בה מימד תרבותי-חברתי-מסורתי בולט, ובמילים אחרות – היא חשובה מאוד למשפחה המורחבת וההורים. כך, ייתכן שמאחורי פחד מחתונה עומדת גם הסתייגות ומרדנות כנגד מוסכמות שמטילה החברה על האינדיבידואל, כך שהחתונה נדמית כנכפית עליו. 

כדאי להסתייע בייעוץ

במהלך ייעוץ זוגי ניתן להגיע אל ההיבטים שעומדים מאחורי פחד מחתונה, לגעת בהם ולברר אותם באמצעות תקשורת כנה ופתוחה. הפגישות בהחלט עשויות להפיג חששות ולהביא ליתר נכונות לעשות את הצעד הגדול. בד בבד, השיחות גם יכולות לגלות היבטים משמעותיים לקשר עצמו שלמעשה מתבטאים בפחד מחתונה. כך לדוגמא, ייתכן שפחדו של הצד האחד מעיד על קשיים אמיתיים בקשר, בין אם הם גלויים או נסתרים, כגון אינטימיות שאינה מספיק קרובה, רצונות שונים מהחיים, חוסר התאמה בעניינים מהותיים, ועוד. זאת, בזמן שהצד השני "דוחף" לכיוון חתונה מתוך פנטזיה שההתחייבויות הגדולה הזו תביא לפתרון קסום של הקשיים. על כן, ייעוץ זוגי הוא גם ובעיקר דרך להכיר טוב יותר זה את זו, לשפר את התקשורת והאינטימיות, וכל מקרה לקבל החלטה בלב שלם יותר.

לקביעת פגישה, הנכם מוזמנים ליצור קשר בטלפון 052-2331225.

השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם

שינוי גודל גופנים